Златна правила за одржавање вагине срећном и здравом

- 2024-08-19-

Свака жена треба да води рачуна о свом здрављу вагине, али шта је заправо здрава вагина?

Иако зависи од неколико фактора, као што је старост жене, здрава вагина обично има кисели пХ и природно је подмазана.

Вагинални микробиом је деликатан, а равнотежа бактерија тог микробиома може значајно утицати на ваше здравље.

Исцједак је природна физиолошка реакција која се састоји углавном од одбачених ћелија грлића материце и вагине. Здрава вагина такође лучи мале количине секрета.

Док неке жене можда нису свесне тога, друге могу приметити и до кашичицу или кашику пражњења сваког дана.

Наше вагинално здравље може утицати на квалитет наше плодности и сексуалног живота. Треба решити било какву промену у вагиналном мирису жене или боју њеног исцедка која је праћена нелагодношћу - било да је у питању нелагодност у карлици или вулви, свраб или пецкање.

Увек запамтите да одређени лубриканти, талк и сапуни за чишћење вагине мењају вагинални бактеријски баланс и могу повећати ризик од уринарног тракта, бактеријских или полно преносивих инфекција.

Ипак, остаје горуће питање: Које су основе када се бринете о одељењу доле и да ли постоје нека велика не-не које треба избегавати?

Када би ваша вагина могла да говори, претпостављамо да би била прилично гласна у вези са вагиналном негом, а шта не.

Али с обзиром на то да већина нас није природно рођене шаптачице вагине, саставили смо листу правила о здрављу вагине како бисмо осигурали да вагина остане срећна, здрава и без проблема.


Правило 1: Немојте се испирати Тако нам је жао што вам га прекидамо, али иако можда цените мирис „лето свежег“ туша – ваша вагина не – пошто је испирање заиста штетно за вагину. Па, како одржаваш чистоћу доле?

Па, испоставило се да не само да ови дивни органи доносе живот на овај свет, већ се и одржавају чистим. Они то постижу природним регулисањем здравих бактерија и пХ нивоа.

Испирање заправо уништава неке добре бактерије, мењајући пХ и чинећи вас склонијим инфекцији.

Шта је са екстра свежим мирисом? Гениталије сваке особе имају посебан мирис и постоје природни начини да промените свој одређени мирис, као што је модификација ваше исхране. Ананас, на пример, може да учини слађим укусом или мирисом вагине, док шпаргла може имати супротан ефекат.

Ако сте и даље упорни да желите да очистите вагину и вулву, користите производе без мириса и оперите само велике усне. 


Правило 2: Проверите своје мазиво. Ниједна разумна особа никада неће оспорити чињеницу да је мазиво једноставно фантастично.  Има потенцијал за све укључене. Међутим, постоје неки састојци који могу бити штетни по ваше здравље.

Глицерин је, на пример, повезан са шећером, и иако је ефикасан у одржавању влажних мазива, такође може да подстакне раст бактерија у вагини. Нафтни производи се такође сматрају забрањеним јер могу утицати на природни пХ ниво вагине. 


Правило 3: Користите безбедне секс играчке Да ли сте се икада запитали како неке играчке за одрасле функционишу и да ли су потпуно безбедне? Па, испоставило се да нису све сексуалне играчке сигурне и да нису погодне ни за шта друго осим за заузимање простора у фиокама.

Ако се држите играчака направљених од било ког од горе наведених материјала, треба да останете на сигурној страни. Међутим, то морају бити чисти, медицински или чак материјали за храну, а не мешавине.

Такође је препоручљиво да увек купујете своје играчке од реномираног добављача (као што смо ми!) да бисте обезбедили квалитетан производ за тело и одличну инвестицију у ваше сексуално благостање.


Правило 4: Обришите од напред према назад. Иако је ово прилично очигледно, мора се рећи! Увек обришите од напред ка назад када мокрите.

Показало се да ова акција смањује ризик од развоја инфекција уринарног тракта јер је мања вероватноћа да ћете контаминирати своју вагину фецесом (који желите да држите што даље од уретре!).


Правило 5: Предузмите мере предострожности за безбедан секс Ово укључује ношење кондома са било којим новим сексуалним партнером и редовно тестирање на СПИ (сексуално преносиве инфекције). СПИ могу да погоде људе било ког узраста, и док су најчешће код оних од 25 година и млађих, највећи пораст стопе инфекције последњих година забележен је код одраслих старијих од 50 година.

Изненађујуће (и прилично застрашујуће), већина полно преносивих инфекција је асимптоматска, тако да нећете знати да га имате осим ако се не тестирате. Што се брже дијагностикује СПИ, то је боља прогноза.


Правило 6: Не занемарујте карлично дно Карлично дно се састоји од мишића који се протеже између ваших костију кука и подржава вашу материцу, јајнике, бешику и вагину. За здраву карличну и сексуалну функцију, ови мишићи морају бити робусни и у добром стању.

Када ослабе, то узрокује инконтиненцију, пролапс материце и пролапс зида вагине. Све жене треба да укључе вежбе карличног дна у своју свакодневну рутину како би ојачале ове мишиће.


Правило 7: Уринирајте након секса Нека вам постане навика да идете у купатило након секса, чак и ако нисте пробали потпуни продорни сексуални положај, већ сте само радили предигру или користили своје омиљене секс играчке.

Пишање након секса вам омогућава да дискретно чистите, посебно ако сте склони УТИ, јер помаже у избацивању свих штетних бактерија из уретре.


Правило 8: Носите одећу која дише Вагине су много срећније када су обучене у одећу која дише, као што је памук. И док памучно доње рубље није увек најсексипилнија опција, ова тканина поседује особине упијања влаге, што може помоћи у смањењу количине влаге која стимулише развој бактерија.

Без обзира коју врсту доњег веша изаберете, редовно га мењајте. Уклањање влажне одеће што је пре могуће такође може помоћи у смањењу проблема.


Правило 9: Често мењајте своје хигијенске производе Ако се ослањате на улошке, тампоне или менструалне чашице, водите рачуна да их редовно мењате. Ово ће спречити штетне микроорганизме да расту и поремете пХ ваше вагине.  

Увек стављајте тампоне чистим рукама и никада не користите санитарне предмете ако су пали на под. Ако користите менструалну шољу, оперите је топлом водом после сваке менструације.


Правило 10: Не заборавите на вагиналне здравствене прегледе Редовни здравствени прегледи могу изгледати као напоран (а за оне који су у дугорочним партнерским односима и непотребни), али је кључан у погледу вагиналне неге. Здравствени прегледи укључују прегледе сексуалног здравља и прегледе грлића материце.

Тестови размаза се раде једном у три године и трају само неколико минута. Они такође омогућавају вашем лекару да испита здравље ваше вагине и провери да ли постоје бриге као што су брадавице. Пазите на своју вагину... она је једина коју имате! Одржавање оптималног вагиналног здравља није једнократан посао. Срећом, постоји много основних и једноставних ствари које можете да примењујете свакодневно како бисте осигурали да ваша вагина буде добро заштићена, срећна и здрава.