Како мастурбација може смањити сагоревање

- 2024-07-03-

Секс игра улогу у срећи

Научници и антрополози се генерално слажу да секс има тенденцију да игра улогу у нашој општој срећи. Студије показују да сексуално задовољство игра улогу у срећнијим браковима, а срећнији бракови играју улогу у већем сексуалном задовољству. Али шта је када смо соло? Шта је са нашим осећајем благостања када смо сами? Ако је здрава интимност са партнером маркер среће, да ли интимност док сам сама има исте дугорочне ефекте?

Многи стручњаци из области секса и људског понашања ће вам рећи да је свака врста интимности добра за људски мозак, и да не мора бити сексуална. Само ухватити нечији поглед са друге стране собе или се држати за руке може преплавити ваше тело хормонима среће као што су допамин и окситоцин. Интимност може бити моћно средство када је у питању смањење стреса.

Брига о себи и управљање стресом нису луксуз, а редовно ослобађање хормона попут окситоцина је одличан начин да се помогне у управљању ужурбаним распоредом, јер овај хормон везивања штити од хормона стреса попут кортизола који вас може учинити уморним, старим и гојазним.

У ствари, нова истраживања нам говоре да већина људи одлучује да покуша да смањи стрес тако што ће прошетати, одспавати, медитирати, имати секс или мастурбирати. Самододир има толико здравствених предности, укључујући повећање хормона доброг осећања у вашем телу, регулисање нервног система и ослобађање напетости за ублажавање стреса.

А мастурбација не помаже само у смиривању анксиозности. Сексуалне мисли и осећања, физички додир и оргазами такође имају друге супермоћи, обезбеђујући менталну јасноћу, бољу функцију мозга и тела и бољи однос са самопоуздањем, границама и партнерима. Укратко, предности стварности су неограничене. Ево неколико начина на које вам љубав према себи може помоћи да живите здравији и уравнотеженији живот.

Задовољство може смањити бол

Када доживимо сексуално задовољство, хипофиза се активира и ендорфини попут окситоцина и вазопресина скачу. Промовишите смањење бола, интимност и повезивање. Окситоцин и допамин не само да стварају добар осећај, већ могу и смањити бол у телу. Истраживачи су открили да редован секс може помоћи у ублажавању главобоље и грчева током менструације.

Допамин реагује на награде као што су храна и оргазами, подстичући мозак да тражи више, а окситоцин је познат као „хормон мажења“ који подстиче везу и везу. Ако се борите са проблемима као што су хронични бол и секс или стања као што је вагинизам, ове две хемикалије, заједно са серотонином и вазопресином, који се ослобађају након секса, могу и опустити тело и ублажити притисак и бол.

Оргазами могу смањити анксиозност

Васопресин је хормон одговоран за хладан, споран осећај који доживљавамо након секса или мастурбације. Снижава нивое кортизола и побољшава квалитет сна, посебно код људи који су при рођењу додељени мушкарцима. Оргазми такође производе окситоцин, а што више овог хормона имате у телу, то боље, јер чини да се осећате смирено и повезано са собом и другима. Студија на пацовима показала је да је пацов са високим нивоом окситоцина остао миран када су околни пацови били узнемирени.

Логички део вашег мозга одговоран за просуђивање и доношење одлука - латерални орбитофронтални кортекс - у суштини се гаси током секса. Због тога ћете се можда осећати смелије и мање инхибирано током секса или мастурбације. Деактивација овог дела мозга такође је повезана са смањењем страха и анксиозности, тако да природни самододир и секс могу смањити ефекте анксиозности и депресије.

Оргазами вам могу помоћи да боље спавате

Оргазам сигнализира парасимпатичком нервном систему да почне да се регулише, а префронтални кортекс, који је претходно био активиран до оргазма, такође постаје ниско регулисан. Ово изазива стање смирености које се надопуњује повећањем окситоцина и кортизола – хормона стреса – пада. Сећате се вазопресина? Ово прати ослобађање мелатонина, који је такође познат као хормон спавања.

Ако се борите са несаницом, сагоревањем или имате перименопаузу која може да изазове проблеме са сном, можда бисте желели да размислите о практицирању самољубља пре спавања. То је такође разлог зашто већина људи ужива у гледању еротичног садржаја или слушању аудио порнографије пре спавања, а не ујутру, на пример.

Задовољство подстиче функцију тела

Предности повећања окситоцина су бескрајне и не морате да доживите оргазам да бисте осетили предности. Самододир може смањити упалу у телу тако што смањује нивое кортизола – кортизол може повећати производњу масне коже која може зачепити поре и изазвати упалу и избијање. Мастурбација такође може помоћи да се регулише и ресетује нервни систем, подстичући здрав промет ћелија и бољу циркулацију, што одржава тело да функционише здраво и дистрибуира хранљиве материје и хормоне тамо где су вашем телу најпотребнији. Оргазам такође може да модулише ваш имуни систем смањењем стреса и запаљење у телу. Истраживања су показала да редовније више оргазама може померити имуни систем жене да буде спреман за зачеће, стање које траје током трудноће. Дакле, у суштини можете ојачати свој имунитет редовним вежбањем самољубља.

Оргазами вам могу помоћи да живите дуже

А међу овим магичним хормонима, имамо и дехидроепиандростерон (ДХЕА) који је у суштини хормон против старења који помаже у регулисању мишићне снаге, густине костију и телесне масти. Природно почиње да опада у вашим двадесетим годинама. Међутим, сексуално узбуђење помаже у повећању нивоа ДХЕА. Дакле, препуштање дневној или чак седмичној сесији љубави према себи могло би вам помоћи да живите дуже. У ствари, једна студија међу мушкарцима средњих година открила је 50 посто нижу стопу смртности међу онима са високом учесталошћу оргазма у поређењу са групом са ниским оргазмом. Да ли то значи да је време да здравствени радници препоруче сексуалне играчке? То свакако није могло да шкоди.

Предности мастурбације за физичко и ментално здравље подстичу здравље тела и остављају вам простора да се смирите и усредсредите на оно што вам је важно. Преоптерећен ум може бити једна од најгорих ствари за ваше опште благостање и манифестоваће се у вашем телу и свим областима вашег живота. Зато се пријавите код себе, будите свесни како се ваше тело осећа, нивоа анксиозности и вашег односа са собом, и можда одвојите двадесет минута дневно за дубоко дисање и вежбање самољубља. Не морате да доживите оргазам, само лагани додир може бити довољан да се саморегулишу и појачају ти хормони доброг осећаја.